Ambrozie Eugen, un candidat care cerea voturi pentru Bruxelles, dar sfida legea pe străzile Iașului, ajunge simbolul unui eșec moral și politic. Între sloganuri umaniste și realitatea din dosarele penale, cazul Ambrozie Eugen expune nu doar o infracțiune gravă, ci și cinismul partidelor care transformă iresponsabilitatea în candidatură.
În timp ce cerea voturile ieșenilor pentru un loc în Parlamentul European, Ambrozie Eugen, candidat din partea Partidului Umanist Socialist Liberal condus de Dan Voiculescu, se afla deja în atenția procurorilor. Nu pentru vreo conspirație electorală, ci pentru o faptă banală, gravă și frecvent întâlnită în statisticile Poliției Rutiere: alcool la volan și refuzul prelevării de probe biologice.
Potrivit rechizitoriului Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași, la data de 3 octombrie 2024, în jurul orei 19:03, Ambrozie Eugen a fost oprit de polițiști într-o intersecție semaforizată pentru că nu purta centura de siguranță și vorbea la telefon în timp ce conducea.
Însă verificarea cu aparatul etilotest a schimbat complet situația. Rezultatul: 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat, o valoare care depășește pragul contravențional și impune, conform legii, prelevarea de probe biologice. Aici începe adevărata problemă.
Deși a fost informat explicit că refuzul constituie infracțiune penală, Ambrozie Eugen a refuzat să se supună recoltării probelor biologice. Refuzul a fost consemnat atât verbal, cât și în scris, pe ordonanța de dispunere a prelevării mostrelor biologice. Conform art. 337 din Codul penal, refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice este o infracțiune distinctă, pedepsită cu închisoare. Legea este clară și nu lasă loc de interpretări sau statut special.
De la candidat „umanist” la inculpat în fața instanței
La câteva luni după incident, Parchetul finalizează urmărirea penală și, prin rechizitoriul din 4 noiembrie 2025, dispune trimiterea în judecată a lui Ambrozie Eugen, în stare de libertate.
Dosarul ajunge pe rolul Judecătoriei, unde judecătorul de cameră preliminară verifică legalitatea urmăririi penale. Concluzia instanței este fără echivoc: sesizarea instanței este legală, probele sunt administrate correct, dreptul la apărare a fost respectat, nu există nulități sau vicii de procedură. Mai mult, inculpatul nu a formulat nicio cerere, nicio excepție, nicio contestație. A ales tăcerea procedurală.
Pe 19 ianuarie 2026, instanța dispune începerea judecății. Omul care cerea reprezentarea României în Parlamentul European este oficial inculpat într-un proces penal.
Cazul acestui Ambrozie Eugen, un ilustru necunoscut pentru Iași, ilustrează, pe lângă fapta penală în sine, filtrul moral al partidelor, goliciunea și cinismul candidaturilor de decor și disprețul acestora față de lege. Într-o țară cu mii de victime ale accidentelor rutiere, un candidat care conduce băut pe drumurile publice și sfidează oamenii legii, refuzând testarea alcoolemiei, nu este „o victimă a sistemului”, ci un simbol al iresponsabilității.
Radu ȘEICARU