După trei ani de procese, tergiversări și sfidări fățișe la adresa autorităților, justiția a pus punct unuia dintre cele mai controversate cazuri de urbanism ilegal din Iași. O instanță ieșeană a dispus recent autorizarea desființării lucrărilor ilegale executate la vila familiei Andronache, o construcție ridicată fără autorizație, într-un fundac ascuns de pe strada Spinți, la doar câteva sute de metri de centrul orașului.
Este vorba despre imobilul edificat de Andronache Ionuț Cătălin, fiul lui Valerică Andronache, fost director al Inspectoratului de Stat în Construcții (ISC) Iași și fost viceprimar al municipiului Pașcani. Un nume greu în administrația locală, dar și un personaj cu un trecut controversat, ajuns între timp inculpat în celebrul Dosar Zoiosu.
Construcția este amplasată strategic: într-un capăt de fundac, pe strada Spinți nr. 3, între șoseaua Păcurari și fosta autogară. Practic, un loc ferit de ochii publicului, dar nu suficient de bine ascuns pentru a scăpa de controalele autorităților.
În iunie 2022, Poliția Locală Iași a constatat oficial că pe terenul respectiv se executau lucrări de construire fără autorizație, în vederea edificării unei locuințe și a sistematizării terenului. Proprietarul a fost sancționat contravențional și obligat să sisteze lucrările, cu posibilitatea intrării în legalitate doar dacă reglementările urbanistice ar fi permis acest lucru, ceea ce nu era cazul.
Deși măsura de sistare a lucrărilor a fost dispusă clar, beneficiarul construcției a continuat lucrările nestingherit. De la o simplă structură, imobilul a ajuns, în timp, la stadiul de vilă „la roșu”, cu o amprentă la sol mult peste limitele legale.
Verificările ulterioare, efectuate în martie 2023, au confirmat că lucrările au fost continuate în ciuda sancțiunilor și notificărilor. În lipsa oricărei autorizații de construire, Serviciul Control Urbanism a decis sesizarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași, pentru încălcarea prevederilor Legii 50/1991.
Terenul, identificat prin număr cadastral 172889, se află într-o zonă de versant, unde regimul urbanistic este extrem de restrictiv. Procentul de ocupare a terenului (POT) și coeficientul de utilizare a terenului (CUT) sunt limitate la aproximativ 15%. Construcția realizată ilegal depășește flagrant aceste valori, ceea ce face imposibilă intrarea în legalitate. Cu alte cuvinte, vila nu putea fi autorizată nici măcar ulterior, indiferent de influență sau de numele beneficiarului.
Pentru a masca ilegalitatea, pe panoul de organizare de șantier a fost trecută o autorizație de construire inexistentă, potrivit oficialilor Primăriei Iași. În realitate, pentru acel amplasament fusese emis doar un certificat de urbanism, document care nu conferă dreptul de a începe lucrări de construire.
„În baza certificatului de urbanism nu poți zidi nici măcar două cărămizi”, susțin surse din administrația locală. Cu toate acestea, pe teren a răsărit o construcție impunătoare, în totală contradicție cu documentațiile urbanistice preliminare.
Cazul capătă o greutate suplimentară prin prisma trecutului tatălui. Valerică Andronache nu este străin de controversele din domeniul construcțiilor. În urmă cu aproape două decenii, acesta a ridicat o clădire pe șoseaua Păcurari, la mică distanță de vila fiului, care a funcționat ulterior ca restaurant, tot în afara legii.
Mai mult, în Dosarul Zoiosu, fostul șef al ISC Iași a fost acuzat de fals sub semnătură privată, după ce, din postura de inspector, a semnat un proces-verbal de recepție care atesta respectarea autorizațiilor, deși în realitate fusese construit un bloc în locul unei pensiuni.
Decizia instanței de a autoriza desființarea lucrărilor ilegale reprezintă, cel puțin teoretic, un semnal puternic: legea se aplică și pentru cei care, ani la rând, au fost obișnuiți să o controleze din interiorul sistemului. Rămâne de văzut dacă vila construită ilegal va fi demolată efectiv sau ne vom afla din nou în fața unui caz în care hotărârile judecătorești rămân doar pe hârtie.
Radu ȘEICARU



