Lista finala cu primarii care vor conduce comunele si orasele din judetul Iasi pana in 2020

0
74

Biroul Electoral Județean a finalizat centralizarea datelor din cele 730 de sectii de votare din Iasi după alegerile de duminică. Astfel, PSD a obtinut 62 de mandate din cele 98 din județ, PNL 30 de mandate, UNPR a reușit să obțină cinci primării, iar PMP un mandat de primar.

Iată lista cu noii primari din comunele județului Iasi:

Alexandru Ioan Cuza- Vasile Baciu (PSD)

Andrieșeni- Maricel Turcu (PNL)

Aroneanu- Benone Moruzi (PNL)

Balș- Constantin Cibotaru (PSD)

Bălțați- Vasile Aștefanei (PSD)

Bârnova- Mihai Bălan (PSD)

Belcești- Constantin Ciobanița (PNL)

Bivolari- Liviu Teodorescu (PSD)

Brăești- Vasiel Butnaru (PNL)

Butea- Anti Anton (PSD)

Ceplenița- Cornel Matei (PNL)

Ciohorăni- Ticu Simion (PSD)

Ciortești- Alina Apostol (PNL)

Ciurea- Cătălin Lupu (PSD)

Coarnele Caprei- Constantin Grigoraș (PSD)

Comarna- Constantin Grădinaru (PNL)

Costești- Aurel Doacă (PSD)

Costuleni- Dodan Mirică (UNPR)

Cotnari- Vasile Crețu (PSD)

Cozmești- Petru Baltag (PSD)

Cristești- Costică Bolohan (PSD)

Cucuteni- Pamfilica Brânză (PSD)

Dagâța- Mirel Damaschin (PNL)

Deleni- Dumitru Priogoreanu (PNL)

Dobrovăț- Cătălin Martinuș (PSD)

Dolhești- Gelu Iacob (PNL)

Drăgușeni- Viorel Ciubotaru (PSD)

Dumești- Mihai Sabaiduc (PSD)

Erbiceni- Ionel Lungu (PSD)

Fântânele- Sorin Chelariu (PSD)

Focuri- Vasile Macovei (PSD)

Golăiești- Mihai Bâzdâgă (PSD)

Gorban- Dănut Rotaru (PSD)

Grajduri- Constantin Zamfirache (PSD)

Gropnița- Ionel Oneagă (PSD)

Grozești- George Cristea (PMP)

Hălăucești- Iosif Anton (PNL)

Hărmănești- Ioan Secrieru (PNL)

Heleșteni- Constantin Hara (PSD)

Holboca- Gheorghe Ștefurac (PSD)

Horlești- Mihai Cadar (PSD)

Ion Neculce- Gheorghe Văleanu (PSD)

Ipatele- Costică Postârnac (PSD)

Lespezi- Ioan Lazăr (PNL)

Lețcani- Stelian Turcu (PNL)

Lungani- Gheorghe Pricopie (PSD)

Madârjac- Dan Ghebuță (UNPR)

Mircești- Petru Antalut (PNL)

Mironeasa- Elena Curcudel (PNL)

Miroslava- Dan Niță (PNL)

Miroslovești- Constantin Cojocaru (UNPR)

Mogoșești- Iași- Ștefan Maftei (PSD)

Mogoșești-Siret- Damian Butnariu (PNL)

Moșna- Georgel Popa (PSD)

Moțca- Serioja Hobincă (PSD)

Movileni- Mihai Plumbu (PSD)

Oțeleni- Ciprian Aiojoaei (PNL)

Plugari- Paul Mursa (PNL)

Popești- Vasile Lupu (PNL)

Popricani- Valeriu Pârlog (PSD)

Prisăcani- Gheorghe Stanciu (PSD)

Probota- Constantin Zamisnicu (PNL)

Răchiteni- Petre Doboș (PNL)

Răducăneni- Viorel Ilie (PSD)

Rediu- Vasile Haidău (PNL)

Românești- Ioan Stegariu (PNL)

Roșcani- Ginovel Gheorghiu (PSD)

Ruginoasa- Dănuț Nechifor (PSD)

Scânteia- Fănica Săcăleanu (PSD)

Schitu Duca- Mihai Mihalache (PSD)

Scobinți- Gheorghe Hrițcu (PSD)

Sinești- Petru Holicov (PNL)

Sirețel- Gheorghe Ancuța (PNL)

Stolniceni-Prăjescu- Constantin Hugianu(PSD)

Strunga- Mariana Lazăr (PSD)

Șcheia- Dănut Ababaei (PSD)

Șipote- Mihai Benghiac (PSD)

Tansa- Daniel Voinescu( PNL)

Tătăruși- Costel Iosub (PSD)

Todirești- Ovidiu Droancă (UNPR)

Tomești- Ștefan Timofte (PSD)

Trifești- Alexandru Ivănucă (PNL)

Țibana- Gheorghe Rotaru (PSD)

Țibănești- Aurica Cobuz (PSD)

Țigănași- Iulian Chirilă (PSD)

Țuțora- Cristinel Albu (UNPR)

Ungheni- Iulian Marcu (PSD)

Valea Lupului- Dumitru Mihăiluc (PSD)

Valea Seacă- Gheorghe Băiceanu (PSD)

Vânători- Constantin Lupu (PSD)

Victoria- Daniel Crețu (PNL)

Vlădeni- Cătălin Brânzanu (PSD)

Voinești- Gheorghe Dobreanu (PSD)

Totodata, PSD a reusit să castige si cele patru orase din judet, respectiv: Dumitru Pantazi la Pascani, Ionel Vatamanu la Târgu Frumos, Gabriel Istrate la Podu Iloaiei si Gheorghită Curcă la Hârlău.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here