Pacient al spitalului de Neurochirugie din Iași, bătut cu bestialitate de două brute din serviciul de pază al unității medicale

0
1
Un pacient al Spitalului de Neurochirugie din Iași a fost bătut de agenţii de pază care activau în cadrul unităţii medicale ieşene! Motivul pentru care scandalul a izbucnit ar fi fost că bărbatul era recalcitrant! În urma incidentului destul de grav, magistraţii din cadrul Judecătoriei Iaşi au decis la finele săptămânii trecute condamnarea lui Florin Grădinaru la 10 luni de închisoare, pentru purtare abuzivă. Aceeaşi pedeapsă i-a fost aplicată şi colegului acestuia, Vasile Richard Florea
 
Instanţa admite în parte acţiunea formulată de partea civilă D.R. şi obligă, în solidar, inculpaţii Grădinaru Florin şi Florea Richard Vasile la plata către partea civilă a sumei de 4.000 de euro, cu titlu de daune morale“, au afirmat judecătorii ieşeni. 
Ce au spus anchetatorii 
 
Sentinţa nu este definitivă, aceasta putând fi contestată. Procesul celor doi agenţi de pază a început pe data de 29 februarie 2024. Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi au dispus trimiterea lor în judecată sub acuzaţia amintită. “Pe 20 decembrie 2021, în timp ce se află în incinta Spitalului Clinic de Urgențe „Prof.dr. Nicolae Oblu”, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, ca agenți de pază, inculpaţii l-au agresat fizic pe numitul D.R., pe care l-au lovit cu pumnii și picioarele în zona corpului și a feței, provocându-i leziuni traumatice ce au nevoie pentru a vindeca 3-4 zile de îngrijiri medicale“, au spus procurorii. 
 
La audieri, inculpaţii au negat comiterea faptei. Unul dintre agenţi a susţinut că, atunci când a ajuns la spital, persoana vătămată era deja lovită, încătuşată şi se afla la pământ, că nu a lovit-o, ci doar i-a spus să nu se mai agite, întrucât era recalcitrantă şi adresa ameninţări şi injurii. Agentul a mai arătat că persoana vătămată ar fi lovit cu picioarele, iar el ar fi încercat doar să gestioneze situaţia şi să o liniştească. 
 
După vizionarea imaginilor surprinse de camerele de luat vederi de la unitatea medicală, acesta a susţinut că celălalt inculpat doar s-a apărat, a ridicat piciorul şi a împins persoana vătămată cu piciorul. Bărbatul care ar fi fost agresat a arătat că, după imobilizarea de către poliţişti, în timp ce stătea pe o bancă, au venit mai mulţi agenţi de pază mascaţi, care l-ar fi lovit cu pumnii şi picioarele. Conform anchetatorilor, individul ajunsese la spital după ce fusese oprit în trafic şi devenise recalcitrant la adresa poliţiştilor ieşeni. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here