Un proces în premieră are loc la Iaşi! Astfel, un fost primar a fost dat în judecată de comuna pe care a condus-o, din cauza unui drum! Comuna Cristeşti l-a chemat în instanţă pe Constantin Bolohan. În cadrul acţiunii în răspundere delictuală, comuna a solicitat despăgubiri din partea ex-primarului.
Iniţial, cererea a fost respinsă de către magistraţii din cadrul Judecătoriei Paşcani. “Instanţa respinge cererea formulată de reclamanta Comuna Cristeşti, ca neîntemeiată. Respinge capătul de cerere privind acordarea cheltuielilor de judecată formulat de reclamanta Comuna Cristeşti, ca neîntemeiat. Admite în parte capătul de cerere privind acordarea cheltuielilor de judecată formulat de pârâtul Bolohan Constantin. Obligă reclamanta la plata către pârât a sumei de 5.500 de lei, cu titlu de cheltuieli de judecată“, au afirmat judecătorii. Decizia a fost contestată, iar acţiunea a ajuns acum pe rolul instanţelor ieşene.
Probleme din pricina unui drum
Comuna Cristeşti a solicitat obligarea fostului primar la plata sumei totale de 151.165 de lei în temeiul răspunderii civile delictuale, reprezentând presupusul prejudiciu cauzat acesteia, constând în penalități de întârziere la plată a facturii fiscale nr. 25504/9.08.2018, la obiectivul de investiție „Modernizare drumuri de interes local”.
“Pe 27 februarie 2017, UAT Comuna Cristești a încheiat cu Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale contractul de finanțare având ca obiect acordarea unei finanțări nerambursabile în valoare totală de 4.439.019 lei pentru proiectul „Modernizare drumuri de interes local”. La 6.09.2017, a fost încheiat contractul de execuție de lucrări nr. 5029/6.09.17 având ca obiect lucrările de modernizare a drumurilor de interes local. Pe 17.10.2017 a fost emis ordinul de începere a lucrărilor, iar, la 9.08.2018, executantul a emis factura fiscală nr. 25504 în valoare de 671.846 de lei, scadentă la 6.09.2018. Pârâtul, în calitate de primar și ordonator principal de credite, a refuzat nejustificat plata facturii, deși executantul a notificat repetat UAT Cristești. La 19.06.2019, executantul a emis factura fiscală nr. 25975 în valoare de 172.664 de lei, reprezentând penalități de întârziere de 0,1% pe zi pentru neplata facturii în termen de 28 de zile, conform art. 11.2 din contractul de execuție. Întrucât pârâtul a încălcat prevederile legale menționate, a generat un prejudiciu de 151.165 de lei, reprezentând penalități de întârziere la plată a facturii fiscale nr. 25504/9.08.2018“, au afirmat reclamanţii.
Fostul primar a arătat, în esenţă, că în cauză nu sunt întrunite condiţiile pentru angajarea răspunderii civile delictuale, apreciind că nu se poate reţine în sarcina sa că ar fi săvârşit o faptă ilicită de natură să atragă răspunderea sa. Acesta a adăugat că întârzierea la plată s-a întemeiat pe existenţa unor neconformităţi, lipsa unor avize şi aprobări necesare din partea finanţatorului, aspecte confirmate de raportul de expertiză contabilă.



