Sarbatorile Iasului – programul zilei de vineri, 9 octombrie 2015

0
62

Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie
orele 07.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitană
Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

„(Re)cunoaşteţi Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi
orele 8.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistică
Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Târgul de Toamnă – preluarea suprafeţelor comandate
orele 10.00 – 22.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrală, Str. Palat, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

„Scriitori în școli”
ora 11.00, Colegiul Național Pedagogic „Vasile Lupu”
Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”

„Student Bazaar Coolture”
orele 12.00 – 23.00, Piaţa Naţiunilor
Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Lansarea oficială a candidaturii Municipiului Iași la titlul de Capitală Europeană a Culturii în anul 2021
ora 16.00, Aula Magna a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi
Organizatori: Primăria Municipiului Iași, Fundația Iași – Capitală Culturală Europeană

Festivalul Internaţional de Muzică şi Dans pentru Copii şi Tineret „Iaşi Junior”
orele 16.00 – 20.00, Esplanada Halei Centrale
Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Ceasul al IX-lea și Vecernia
orele 16.00 – 17.00, Catedrala Mitropolitană
Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

„Descoperă Iașul devenirii tale!” – prezentarea obiectivelor cultural-istorice ale Iașului elevilor de clasa a IX-a din R. Moldova, bursieri ai statului român
ora 16.00, Palatul Culturii, Copou
Organizatori: Consiliul Județean al Elevilor Iași, Inspectoratul Școlar Județean Iași, Agenţia Icar Tours

Concert de muzică militară
ora 17.00, Complexul Palas
Organizator: Brigada 15 Mecanizată „Podu Înalt”

Dezbatere „Iaşii în prag de război”
orele 17.00 – 18.30, Sala Galeriile de Artă
Organizator: Ateneul Tătăraşi

Festivalul de Muzică Populară „Sărbătoare în cartierul tău” – Tătăraşi
Participă Ansamblul folcloric „Doina Carpaților” condus de Marinică Botea (Laura Lavric, Ștefan Pintilie, Claudia Martinică, Ștefan Diaconița, Constantin Bahrim, Cristinel Iordăchioaiei, Mădălina Talpeș, Bianca Martinică, Marinică Botea)
ora 18.00, Esplanada Oancea
Organizator: Primăria Municipiului Iaşi şi Ansamblul folcloric „Doina Carpaților”

Festivalului folcloric „Trandafir de la Moldova” – Ediția a XLVII-a – Spectacol extraordinar
orele 18.00 – 21.00, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Organizatori: Primăria Municipiului Iași, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Iaşi

Procesiune cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva
ora 20.00
Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei – Arhiepiscopia Iașilor

Întâmpinarea moaștelor Sfintei Mironosiţe şi Întocmai cu Apostolii Maria Magdalena
orele 22.00 – 23.00, Aeroportul Internațional Iași
Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei – Arhiepiscopia Iașilor

Primirea moaștelor Sfintei Mironosiţe şi Întocmai cu Apostolii Maria Magdalena
orele 23.00 – 23.45, Catedrala Mitropolitană
Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei – Arhiepiscopia Iașilor

Concursul interdisciplinar interjudeţean „Religia în dimensiune virtuală”
Liceul de Informatică „Grigore Moisil”
Organizatori: Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi / Inspectoratul Școlar Județean Iaşi

Workshop „Specii de plante ornamentale cu acţiune toxică şi alergenică”
Facultatea de Horticultură
Organizator: Centrul de Cercetări Horticole – Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here