Lista completa a celor mai buni sportivi legitimati la CS Politehnica Iaşi

0
74

La bilantul acestui an, CS Politehnica Iaşi se poate mandri cu un total de 235 de medalii, situându-se astfel printre cele mai importante cluburi universitare din ţară. La sediul clubului, preşedintele Leonida Antohi i-a premiat ieri pe cei mai buni dintre sportivii legitimati la CS Politehnica Iaşi.
Cel mai bun sportiv al clubului în 2014 este judoka Vlăduţ Simionescu, care a obţinut opt medalii de aur. Locul al doilea i-a revenit pistolarului Alexandru Saucă, triplu medaliat la Jocurile Mondiale Universitare de tir, iar locul trei i-a revenit atletei Angela Moroşanu. Irina Ciobanu s-a clasat pe locul 4, după ce a obţinut locul 2 în Superliga de tenis de masă cu echipa Politehnicii, şahista Irina Bulmaga a fost a cincea, iar poziţia a şasea a fost împărţită de rugbystele Emilia Vizitiu şi Iuliana Sava, campioane naţionale la rugby. Locul 7 i-a aparţinut tot unei şahiste, Ioana Gelip, pentru ca pe 8 să se situeze rugbystul Tudor Butnariu, un jucător de certă perspectivă. Ultimele două locuri din top ten au fost adjudecate de Vlad Popovici şi judoka Flaviu Smeu.
Cei mai buni sportivi au atras şi cei mai buni antrenori, ierarhia lor fiind următoarea: 1. Costel Năftică (judo), 2, Ioan Săcăleanu (tir), 3. Dorin Ursache (atletism), 4. Maria Gaftea (tenis de masă), 5. Vasile Manole (şah), 6. Nicu Tarcan (rugby feminin), 7. Ioan Iftode (rugby), 8. Viorel Nănescu şi Mădălin Nicolae (baschet).
CS Politehnica a întocmit un top din cinci poziţii şi pentru sportivii care s-au remarcat la categorii de vârstă inferioare senioratului, clasamentul arătând astfel: 1. Dragomir Iordache (puşcă), 2. Sebastian Chisanovici (pistol), 3. Diana Cuşmuliuc (şah), 4. George Stoleriu (şah – la 12 ani a fost mezinul festivităţii de ieri – foto), 5. Tudor Gârbea (baschet).
Clasamentul pe secţii la CS Politehnica Iaşi arată astfel: 1. Judo, 2. Rugby în 7 feminin, 3. Atletism, 4. Şah (feminin), 5. Tir, 6. Tenis de masă, 7. Rugby (seniori), 8. Badminton, 9. Şah (masculin), 10. Baschet, 11. Handbal, 12. Rugby (juniori).